MORAVA 3.9.2008 – 7.9.2008


Cyklistickú trasu po južnej Morave vymyslel náš „vymýšľač“ cyklistických trás Braňo. Pôvodný počet účastníkov mal byť 6 ale postupom času a s blížiacim sa dňom odchodu sme zostali 4 ktorí mali absolvovať cestu po moravských sklípkoch ma bicykli. To sme však netušili ako sa to všetko zamotá a že ostaneme nakoniec traja mohykáni.

Pôvodní naplánovaní účastníci: Braňo, Dušan, Rasťo, Tomáš, Rasťo (majcichovský), Vlado
Cestu absolvovali: Rasťo, Tomáš a Vlado

Po prípravách a stretnutiach, po príprave vozíka a preštudovaní máp ktoré Braňo a Tomáš nachystali nadišiel deň odchodu.

3.9.2008 streda


Slnečno 22-27 °C

Hneď ráno volal Braňo, že má bolavé rameno a že nemôže ísť. Tak sme vyložili Braňov bicykel, batožinu a vyrazili sme. Viezol nás Rasťov chalan Martin. Prvá zastávka bola v Hustopečiach kde nám Braňo odovzdal posledné mapy a poznatky na cestu. Aj sme ho rýchlo prehovorili aby išiel s nami aspoň do Vranova nad Dyjí kde bol východzí bod našej cesty a druhý deň sa vráti ale rameno bolelo a tak sme odišli bez neho. Stihli sme sa najesť, Rasťo mal so sebou kura, Tomáš bol hladný. Inak aj náš šofér Martin aj Tomáš mali v tento deň narodeniny. Stihli sme aj prvé deci vínka

Do Vranova sme prišli okolo 12.00, ubytovali sme sa v penzióne Kormorán ktorý Braňo zaistil vopred.
360,- CZK s raňajkami bola slušná suma za to čo penzión poskytoval.

O 13.00 sme po krátkom odpočinku vyrazili na okružnú jazdu okolo Vranovskej priehrady. Po trase bolo pivečko, návšteva hradu Bítov ktorý je mimochodom pekne udržiavaný a prešli sme prvé kilometre.
Celkovo v ten deň 42 km
Večer sme boli na večeri v Country salóne kde dobre varili a „nadlábli“ sme sa. Platil Tomáš keďže mal „narodky“ cítil takú povinnosť. Večer sme dali ešte trochu karty a potom sme sa pobrali „do večných lovíšť“.

4.9.2008 štvrtok


Vranov nad Dyjí – Jaroslavice 63 km

Po celkom dobrých raňajkách kde sme si doplatili za kávu sme vyrazili na Vranovský hrad, potom sme nakúpili v obchode a pokračovali do Lesnej kde sme boli v múzeu motocyklov. Po trase sme pozreli veterný mlyn a prehliadku hradu Nový Hrádek.
Počasie bolo ideálne, pod mrakom, neskôr slnečno, 20-25 °C.Táto etapa sa dala nazvať horská pretože to bolo stále dokopca a potom zase z kopca. Tomášove super hodinky ukázali, že sme prešli 1500 výškových metrov (prevýšenie)

V obci Šatov sme predegustovali vínka firmy Znovino. Predtým sme sa zastavili vo vinohradoch v časti Šobes, asi najznámejších vinohradoch na Morave. Ochutnávky boli zavreté, vraj je po sezóne, a pritom začínala oberačka ?!?!?! Zavretá bola aj maľovaná izbička v Šatove kde sme sa zastavili ale nechcelo sa nám hodinu čakať na pani čo nám ju otvorí.
Do Jaroslavíc sme po 15 km rýchlom zjazde dorazili za tmy a ubytovali sa v miestnej krčme u Šmídů. Na večeru sme si dali gulášovú polievku pretože nič iné nemali a samozrejme pivo. Na izbe potom bola druhá večera typu čo sme našli. Trojposteľová izbička za 250,- CZK za osobu bola malá a útulná. Až tak, že ja som spal „na bidle“, čiže na poschodí, nemohol som predsa starších pánov nechať liezť hore na posteľ tak sme sa dohodli. Len sme sa nevedeli dohodnúť či miestna krčmárka mala „kozy“ 2-ky alebo 3-ky. A nikto nám to nevedel povedať.
A ešte niečo: V ten deň sme predbehli aj traktor.

5.9.2008 piatok


Jaroslavice – Mikulov 74 km

Ráno bolo „umývanie zubov“ s fernetom, potom raňajky na dvore krčmy. Tomáš chcel mlieko čo nám bolo čudné. Potom sme zabudli za Jaroslavicami odbočiť a spravili sme asi 6 km navyše.
V Hevlíne na námestí sme dali kávu a pivo. Okolo 14.00 sme dorazili do Mikulova a hladný Tomáš „zmastil“ moravského vrabca s knedlíkom.
Ubytovali sme sa v hoteli (penzióne) TJ Pálava za 400,- CZK s raňajkami. Pekné ubytovanie v centre mesta.
O 15.30 sme vyrazili smer Pavlov. Po ceste si Tomáš kúpil tangáče pretože boxerky ho tlačili na ОО (gulkách), Vlado zmastil zmrzku a Rasťo to s nami tak „prežíval“.
V Pavlove sme narazili na vinára p.Strapinu. Vínka mal super, otvoril nám aj Souvignon ročník 1981 a bolo to super vínko. Pokoštovali sme Pálavu a veľa ďalších vín, niečo sme kúpili a vyrazili späť.
Na večeru sme si dali „svíčkovou“ a deci dobrého vínka.

6.9.2008 sobota


Mikulov – Lednice – Valtice – Hohenau – Moravský Svätý Ján 87 km

Počasie: slnečno 24 – 28 °C
Po raňajkách smer Lednice kde sme dali pivečko a zmrzku, krátka prehliadka parku a kúpa nejakých suvenírov.
Valtice – obed v reštaurácii Albero. Dali sme si český trojboj = vepřo-knedlo-zelo. Vo vinotéke na námestí sme niečo okoštovalia kúpili a nasmerovali sme to na Rakúsko-Hohenau-Moravský Svätý Ján. Nezohnali sme tam ubatovanie a tak sme vyrazili do motorestu u Janíčkov pri Kútoch.
Za 450,- Sk izba so sprchovacím kútom na ktorý bolo treba maturitu na obsluhu. Na večeri mal Rasťo príhodu keď sa opýtal čašníčky čo sú to plnené kuracie dostal odpoveď: „To máte také spojené zaondzíté“.


7.9.2008 nedeľa


Moravský Svätý Ján – Pezinok 64 km

Raňajkovali sme na izbe paštéky a vyrazili sme skôr aby sme boli čo najskôr doma. Rasťo chystal večer guláš pártya tak sme na to šliapli. Po trase Mor.Sv.Ján – Sekule-Malacky-Pernek-Pezinok. Zastávka vo Veľkých Levároch v obchode kde si Tomáš kúpil raňajky (mlieko a rohlk??) a k tomu Red Bull. Asi chcel aby mu dal kríííídla a Babu preletel. Nakoniec bola Baba v pohode. Vyšli sme ju a pretože boli na Babe preteky áut do vrchu z Baby sme to švihli cez známu lesnú trasu na Slnečné údolie a Limbach. Zastávka na Leitnach na 2 deci bola posledná ochutnávka na našej ceste cykloceste za vínkom.
A potom už len domov vybaliť a tešiť sa na ten Rasťov guláš.