SÚTOK RIEK MORAVA A DYJE

Koľkokrát sa vám podarí stáť na mieste, kde máte na jednu stranu po ľavej ruke čo by kameňom dohodil (a to doslova) jeden štát, po pravej ruke ďalší štát a vy stojíte v treťom štáte. V tomto prípade stojíte v Českej republike, po vašej pravej strane budete mať Rakúsko a po ľavej ruke Slovensko.

Keď tam budete stáť tak si treba pomyslieť že stojíte na úplne najjužnejšom cípe Južnej Moravy, južnejšie v Čechách by ste mohli stáť už len keď vyrazíte do Južných Čiech.

Takéto pocity a pohľady sa nám podarilo prežiť a zdokumentovať vo sviatočný deň (sviatok práce) na 1. mája kedy sme sa vybrali tieto končiny prebádať.

Po trase Lanžhot (odstavenie áut) po ceste č.425 s odbočením na lesnú asfaltovú cestu, blízko kóty 152 (vojaci a pohraničníci by vedeli o tom rozprávať) k sútoku je to asi 18 km. Odtiaľ po bývalej signálke (ceste využívanej v minulom režime na stráženie hraníc), okolo empírového zámočku Lány, smerom na Pohansko (oblasť medzi Břeclavou a Lanžhotom) a odtiaľ do Lanžhotu na zaslúžené pivečko.

Cestou sme natrafili okrem krásnej prírody, hniezd bocianov a inej krásy aj na zamknutú bránu v obore ktorú sme spolu s bratmi – cyklistami Čechmi pekne rozobrali keď v tom prišiel miestny správca a odomkol nám ju. Aj takáto vie byť cyklistika na Morave ku ktorej od nás nemáme ďaleko a môžeme ju odporúčať pre všetky vekové aj výkonnostné kategórie cyklistov.1.mája 2014